Още от 2012 година Законът за съдебната власт предвижда възможност за гражданите и юридическите лица да искат обезщетение от държавата ако считат, че е нарушено правото им на разглеждане и решаване на дело в разумен срок.
Кога можем да искаме обезщетение за забавено дело?
Тази възможност може да бъде упражнена чрез подаване на заявление и придружаващи документи до Инспектората към Висшия съдебен съвет в 6-месечен срок от приключване на съответното производство с окончателен акт.
Кой има право на обезщетение?
Заявленията се подават от граждани и юридически лица, които са:
- страни по приключени граждански, административни и наказателни производства;
- обвиняеми, пострадали или ощетени юридически лица по прекратени досъдебни производства.
Каква е процедурата по искане на обезщетение за бавно правосъдие?
Подаденото заявление се разглежда в 4-месечен срок от подаването му от специализирано звено към Инспектората към Висшия съдебен съвет, което извършва цялостна проверка на делото, за което съставя констативен протокол. В него се посочва подробна информация относно развилото се производство, констатации относно неговата продължителност, сложност, период на забавяне, който се дължи на действия или бездействия на заявителя, на негов законен или процесуален представител, както и период на забавяне, за което отговорност носи компетентния орган.
Незабавно след приключването на проверката протоколът, заявлението и всички други документи по преписката се изпращат на министъра на правосъдието. Министърът на правосъдието или оправомощено от него лице въз основа на установените от проверяващия състав факти и обстоятелства отхвърля заявлението като неоснователно или ако установи, че е нарушено правото на заявителя на разглеждане и решаване на делото в разумен срок, министърът на правосъдието или оправомощено от него лице определя размер на обезщетението съобразно практиката на Европейския съд по правата на човека и предлага сключване на споразумение със заявителя. Обезщетенията се изплащат въз основа на сключеното споразумение по банкова сметка на заявителя. Предложеното обезщетение не подлежи на преговори.
Лицата, получили обезщетение по този ред, не могат да търсят обезщетение на същото основание по съдебен ред.
Какъв е срокът за разглеждане и какви са таксите?
Проверката на обстоятелствата и произнасянето по заявлението се извършват в 6-месечен срок от постъпването му.
За разглеждането на заявленията не се събират държавни такси.
Какъв може да бъде размерът на обезщетението за забавено правосъдие?
Размерът на обезщетението, което може да се получи по този ред е в размер до 10 000 лева. В случай че заявителят не е удовлетворен от размера на определеното обезщетение или такова е отказано, може да търси правата си пред Европейския съд по правата на човека.
Като примери от практиката на Европейския съд за правата на човека и нашата практика можем да посочим:
- Дело за делба с продължителност от около 15 години, на две съдебни инстанции – определено обезщетение в размер на 7 000 лева;
- Трудов спор с продължителност от 6 години и половина, на три съдебни инстанции – определено обезщетение в размер на 4 200 лева;
- Дело за реституция на недвижим имот с продължителност от 7 години, на три съдебни инстанции – определено обезщетение в размер на 2 400 лева;
- Дело за неплатени сметки от наемател с продължителност от около 7 години и половина – определено обезщетение в размер на 3 000 лева.
Следва да се има предвид, че всеки случай е индивидуален, поради което следва да се направи консултация с адвокат-специалист дали са налице основанията за обезщетение.
Правна кантора “Конкордиа” може да Ви предостави такава консултация и да Ви окаже съдействие по представителство пред компетентните институции с оглед защитата на правата и законните Ви интереси.